ד"ר ישראל זיידרמן

ישראל זיידרמן

  • א

    המנהל המדעי של קרן התכלת

  • ב

    יו"ר איגוד סגל המקר האזרחי בישראל

  • ג

    העורך המדעי של "ילקוט" - כתב העת של האגודה הישראלית לטקסטיל ולאופנה

ד"ר ישראל זיידרמן נולד בלונדון, אנגליה, בשנת 1936. בנעוריו השתלם במקצועות תורניים ב-Jews' College ובגמרא אצל הרב בן-ציון לופיאן זצ"ל. הוא כיהן כמזכ"ל תנועת בני עקיבא בבריטניה ובאירלנד בשנים 1956-1959. ד"ר זיידרמן עלה ארצה כחלוץ ב- 1959 והתיישב בקיבוץ שלוחות שבעמק בית שאן. משנת 1961 הוא מתגורר בירושלים.

ד"ר זיידרמן קיבל תואר בוגר B.Sc. בפיזיולוגיה של בעלי-חיים מאוניברסיטת לונדון; ותוארי מוסמך M.Sc. (בהצטיינות) ודוקטור Ph.D. בביוכימיה מהאוניברסיטה העברית בירושלים.

בשנים 1966-1991 שימש ד"ר זיידרמן מדען בכיר במכון הישראלי לסיבים בירושלים, ומונה לדרגת פרופסור-חבר. הוא עסק בחקר הכימיה התעשייתית של פחמימות, כגון תאית, עמילן, כותנה וסוכרים, והתמחה במיוחד בבירור של ההתפרקות באלקלי של הפחמימות, וגם של התגובה הכימית של חלבונים עם פחמימות הגורמת להיווצרות מאכלים מסרטנים. ד"ר זיידרמן כיהן כמרצה באוניברסיטה העברית בכימיה של חומרי צביעה.

בשנת 1970 הוא ייסד את איגוד סגל המחקר האזרחי בישראל, הארגון הפרופסיונלי של המדענים המועסקים במוסדות המחקר במגזר האזרחי. מאז ועד היום הוא מכהן כיו"ר האיגוד ופעיל מרכזי בהסתדרות העובדים הכללית.

ד"ר זיידרמן שירת בצה"ל כמקלען בדרגת סמל, והוענקו לו אות מלחמת ששת הימים, אות מלחמת ההתשה, אות מלחמת יום הכיפורים, אות מלחמת שלום הגליל ואות השירות המבצעי. הוא זכה גם באות ההערכה של המשמר האזרחי של משטרת ישראל.

מאז 1989, מכהן ד"ר זיידרמן כעורך המדעי של כתב העת הישראלי "ילקוט לטקסטיל ולאופנה".